Zioła i kwiaty

O roślinach

 

O roślinach

Roślina towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Była już, nim pojawił się jakiś nasz praprzodek. Była już miliony lat wcześniej, gdy po Ziemi chodziły dinozaury. Pewnie była też miliony lat przed dinozaurami, ale o tym nigdy się nie dowiemy. Uczeni spierają się do dziś i będą spierać się zawsze o to, jaki organizm wyższy był na Ziemi pierwszy, kiedy się pojawił i dlaczego. Niektórzy twierdzą, że ryby. I że niektórym gatunkom znudziło się ciągłe moczenie w wodzie, wyszły więc na ląd, zasiedliły go stopniowo, przekształcając się w ssaki, a więc i w nas. Może były to ryby łagodne, które uważały, ze na lądzie jest bezpieczniej. Niestety skutki tej pomyłki odczuwamy do dziś. Ale wakacyjny pęd człowieka ku morzu może być potwierdzeniem tej teorii.

Czytaj więcej...

Katar

KATAR

 

            Zapalenie błony śluzowej nosa, zwane popularnie katarem, jest najczęstszą chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy. Trwa przeważnie około tygodnia i albo przemija bez śladu, albo przechodzi (przy małej odporności organizmu) w formę trwałą. W tym drugim przypadku dochodzi zazwyczaj do zapalenia zatok i zaczynają się prawdziwe problemy, leczenie środkami przeciwbólowymi, antybiotykami itp.

Czytaj więcej...

Historia zielarstwa

TROCHĘ HISTORII O ZIOŁACH

 

Zielarstwo jest stare jak świat. Człowiek pierwotny nie chorował co prawda na tyle chorób, co my współcześni, ale niewątpliwie miewał bóle żołądka i biegunki (po zjedzeniu nieznanych sobie owoców), przeziębiał się i cierpiał z powodu odniesionych ran. Zapewne metodą prób i błędów odkrył rośliny jadalne, trujące i lecznicze. Dzisiaj wiemy, że także rośliny trujące mają właściwości lecznicze, jednak należy je stosować ostrożnie. Niektóre np. w dużym rozcieńczeniu. Są to leki homeopatyczne. Oczywiście nasz protoplasta nie miał o tym pojęcia, a jakimi roślinami się leczył, raczej się nie dowiemy.

Czytaj więcej...

   
© Chatka Kubatka